✍ Recenze: Garmin Epix 2 + foto + shrnutí kladů a záporů

✍ Recenze: Garmin Epix 2 + foto + shrnutí kladů a záporů

RECENZE Garmin Epix 2 – Krásný AMOLED displej, vysoká cena, špatný dotyk

 

90EBC70C 79F7 40A8 B2EC 232D2BDA1A06 06D5AFAB 1FCD 42B2 A8A3 C344CB0A4392 F75978FC 0AC6 468F A448 66D30B1B561E 29928E8C 8CB0 4DFA BFCF 2370740E5C30

 

Klíčové funkce

  • Velmi detailní sledování a vyhodnocení vašich aktivit (tréninkové funkce)
  • Předinstalované TOPO mapy
  • Podpora Spotify a dalších aplikací v Garmin IQ Store
  • Garmin Pay
  • Nelze telefonovat (Apple iOS, Google Android) a psát SMS (Apple)

 

Garmin Epix 2 lze připojit k chytrým turbo trenérům, což je samo o sobě neobvyklý bonus. Metriky zaznamenané trenérem uvidíte na obrazovce hodinek. Do hodinek můžete např. synchronizovat i celé cyklistické tréninky. Mohou to být jednoduché strukturované rutinní tréninkové cykly, které si sami vytvoříte, nebo mohou být založeny na reálných cyklistických trasách. Různorodé tréninky jsou pochopitelně k dispozici i pro ostatní aktivity.

Další klíčovou funkcí jsou předinstalované TOPO mapy. Jedná se o úplné mapy, které lze aktualizovat přímo v hodinkách a které obsahují podrobné topografické údaje (v českých podmínkách oceníte turistické trasy)

Na hodinkách je celkem 57 různých režimů aktivity. A zatímco levnější hodinky mohou mít klidně i více než 100 režimů, spousta z nich dokáže jen o málo víc, než zaznamenat vaši srdeční frekvenci. A tady Garmin jasně vede. Jak jsme již zmínili, Garmin se více zajímá o vytváření hloubkových a detailních funkcí a jejich komplexní vyhodnocení. Například hardcore běžci si užijí využití funkce PacePro. To vám umožní pracovat na tempu pro delší (nebo krátké) běhy na základě časového výsledku, kterého chcete dosáhnout. Vše si můžete pohodlně naplánovat v aplikaci Garmin Connect a odeslat do hodinek. Avšak i zde je potřeba zmínit, že Garmin nepokryl ve výčtu aktivit vše, např. chybí cyklistika na trenažéru.

Stejně jako ostatní Garmin hodinky střední a vyšší třídy i Garmin Epix 2 podporuje aplikace stažené z Connect IQ (obchod s aplikacemi pro hodinky Garmin). Není tu takové množství aplikací jako u Apple Watch. Doporučujeme např. Komoot, Samsung SmartThings či aplikaci pro ovládání světla Philips Hue. Connect IQ také nabízí aplikace pro poslech hudby přes hodinky: Spotify, Deezer a Amazon Music. Případně můžete přenést hudební soubory do vlastního úložiště Epix 2. Bohužel však stále chybí možnost přijímat hovory a odpovídat na SMS (tato funkce je formou přednastavených SMS zatím možná pouze u Google Android).

Pokud vaše banka podporuje Garmin Pay (u nás ho podporují tyto banky), můžete Epix 2 používat i pro NFC bezkontaktní platby.

Obecným poznatkem u nové řady hodinek Epix i Fenix je možnost nastavení aktivit přímo přes aplikaci Garmin Connect – toto je velká výhoda.

Jednu výtku bychom přeci jen k Epixům měli, a toto platí i pro další řady (Fenix, Enduro, Venu, Instict aj.) – variant nastavení a funkcí hodinek je tolik, že se kolikrát při jejich úpravách v menu hodinek ztrácíte.

Proto zejména pro prvouživatele doporučujeme využít možnosti pro nastavení hodinek BOXMAT fit, kdy vám pomůžeme nastavit hodinky přesně podle vašich požadavků a doporučíme i využití dalších funkcí a aktivit.

 

Displej, výdrž a design

  • Krásný a zářivý AMOLED displej
  • Nepřesné dotykové ovládání
  • Výborná výdrž baterie
  • Precizní zpracování pouzdra, nekvalitní řemínek

 

Klasický styl zobrazení MIP (Memory in Pixel) od společnosti Garmin je zde nahrazen obrazovkou AMOLED, která měří 1,3 palce. Displej je velmi ostrý, ale bude logicky spotřebovávat více energie, zejména když stojíte venku na přímém slunci, kde v porovnání s Garmin Fenix 7 s transflektivním displejem baterii šetří. Každopádně jsme se v redakci všichni shodli, že je použitý displej jednoduše nádherný a zaznamenali jsme na něj množství pozitivních reakcí. Tady Garmin jednoznačně chválíme.

Nemile nás překvapilo špatné dotykové ovládání. Zde máme pocit, že chce Garmin za každou cenu inovovat, ale moc se to z našeho pohledu nepodařilo. Dotykové ovládání se seká a je dost nepřesné, bohužel jsme kolikrát museli opakovat dotyk, abychom hodinky donutili k reakci. To se nám u Apple Watch nestalo. Na druhou stranu například u TOPO map je dotyková funkce, i přes neplynulý posun, příjemnou novinkou. Jsme zde však rádi, že lze hodinky plnohodnotně ovládat tlačítky. Doufejme, že bude dál Garmin na vývoji dotykového ovládání pracovat. S prvními modely se zatím nemůže rovnat konkurenci.

Co se týká komplexní výdrže baterie, Garmin tvrdí, že Epix 2 vydrží až 6 dní v režimu vždy zapnuté obrazovky (Always On) nebo 16 dní, pokud funkci vypnete. V redakci BOXMAT si po několika týdnech testování myslíme, že tento odhad je ve skutečnosti poměrně konzervativní. Během testování ztratil Epix 2 průměrně 24 % baterie po dvou dnech běžného používání (notifikace z běžných aplikací – Whatsapp, telefonování, Gmail, aktualizace počasí na pozadí, zapnutý Always On), bez spuštěných aktivit.

To znamená, že je možné na jedno nabití zvládnout přibližně osm dní – to je z našeho pohledu a v porovnání s konkurencí velmi dobrý výsledek. Garmin dále tvrdí, že hodinky vydrží až 24 hodin, pokud máte zapnuté všechny možnosti sledování vaší polohy. Zjistili jsme, že je to v zásadě přesné a zaznamenali jsme 4 % ztrátu baterie za hodinu sledování aktivity při běhání. Epix 2 může kromě GPS využívat i evropský systém GALILEO, ruský GLONASS, japonský QZSS a čínský BEIDOU. Výdrž baterie tak můžete prodloužit přepnutím na funkci pouze GPS, která vám poskytne až 30 hodin výdrže namísto 24 hodin. Níže nabízíme porovnání výdrže s modely Fenix 7.

Epix 2 tabulka vydrz

Bohužel nás zklamal nekvalitní silikon u dodávaného řemínku, byly na něm patrné známky opotřebení již po pár dnech velmi decentního zacházení. Navíc i u nových modelů se množí případy zákazníků reklamujících kožní nesnášenlivost. Negativní zkušenosti se objevily i u předchozí generace a nerozumíme, proč Garmin nevěnuje více pozornosti při vývoji a testování použitých materiálů při výrobě řemínků. Přitom při výměně stojí originální řemínek Garmin cca 2 000 Kč a to je za nepříliš kvalitní řemínek poměrně vysoká částka. Proto stále doporučujeme otestované řemínky od našich prověřených dodavatelů:  silikonové řemínky. Dále doporučujeme i nylonové řemínky, které njsou v mnoha ohledech příjemnější a praktičtější, než již zmíněný silikon.

Dalším nemilým překvapením je kvalita použitého titanu u verze se safírovým sklíčkem. Již po týdnu se na hodinkách objevily první výraznější škrábance (viz fotografie níže).

 

WhatsApp Image 2022 05 29 at 19.30.34

 

Výkon

  • Místy nepředvídatelné a nepřesné měření okysličení krve (Pulse Ox)
  • Velmi přesné měření tepové frekvence
  • Přesné a rychlé polohové služby (GPS)

 

Použili jsme 2-minutový režim „Statistiky zdraví“, ale výsledné hodnoty byly diskutabilní a nestálé. Garmin označuje měření jako Pulse Ox, a můžete mít v hodinkách tuto funkci zapnutou stále – zde je ale nutné upozornit na zvýšenou energetickou náročnost, proto doporučujeme ponechat měření pouze při jednotlivých aktivitách. I přesto je potřeba brát Pulse Ox s rezervou a Garmin bude muset zapracovat na kalibraci a aktualizaci, aby byly v budoucnu výsledky lepší.

Inovovaný senzor pro měření tepové frekvence je nejpřesnější, který jsme kdy v redakci testovali. Výsledky srdeční frekvence byly také velmi zdařilé. Zcela jiná liga než např. u Suunto 9 Peak nebo Coros Apex Pro, které jsme nedávno měli možnost také vyzkoušet.

 

Cena

  • Základní model za cca 18 000 Kč
  • Titanová verze se safírovým sklíčkem za cca 21 000 Kč

 

Základní model stojí okolo 18 000 Kč . Má rámeček z nerezové oceli a ochranu displeje Gorilla Glass DX. Za příplatek kolem 3 000 Kč můžete získat Garmin Epix 2 s titanovým rámečkem a safírovým sklem. Safír je odolnější proti poškrábání než Gorilla Glass (o rozdílech mezi jednotlivými sklíčky jsme psali v dřívějším článku) a titan snižuje hmotnost hodinek (cca o 6 g). Ve srovnání s konkurenčními hodinkami s AMOLED displejem (Apple Watch či Samsung Galaxy Watch)  jste na ceně základní verze téměř poloviční, tedy okolo 10 000 Kč.

 

 

Závěrečné shrnutí 

Garmin Epix 2 je v podstatě Garmin Fenix 7 s AMOLED displejem. Získáte veškeré funkce, nepřeberné množství nastavení hodinek a stejnou výbavu (Pulse Ox, GPS, HR sensor a další).

Baterie ale nevydrží tak dlouho jako Fenix 7 v důsledku použití jiné technologie displeje, ale pro většinu dotazovaných uživatelů představa nabíjení v průměru jednou týdně není tak velkým problémem. U pravidelně sportujícího sportovce, co chce využívat všech funkcí na maximum, bychom doporučili spíše Fenix 7 ve variantě Solar, tam se bez problémů dostanete na 2-3. týdenní výdrž na jedno nabití.

Doporučení BOXMAT: Hlavním důvodem proč zatím nekoupit Garmin Epix 2 je zcela určitě aktuální cena. Základní model Epix 2 stojí o cca 4 000 Kč více než standardní Fenix 7. Dalších cca  3 000 Kč si připlatíte za safírové sklíčko, dvojnásobné úložiště (32 GB) a lehčí titanové tělo. Navíc Epix nenabízí solární nabíjení dostupné u Fenix 7. Garmin Fenix 7 jsou tak podle nás cenově výhodnější a dospělejší hodinky. V průběhu testování nás zarazilo několik vlastností, které bychom u hodinek za bez mála 20 000 Kč v základní výbavě nečekali. Pokud byste i přesto zvažovali koupi Garmin Epix 2, pak v poměru cena:výkon doporučujeme určitě základní verzi s ocelovou lunetou a inovovaným sklíčkem Gorilla Glass.

Epix 2 Vyhody Nevyhody final

Autor (redakce BOXMAT): Josef K.