Souboj titánů – Garmin Fenix 8 AMOLED nebo Garmin Fenix 8 Solar?

Souboj titánů – Garmin Fenix 8 AMOLED nebo Garmin Fenix 8 Solar?

Uživatelská recenze a srovnání hodinek Garmin Fenix 8 AMOLED a SOLAR

 

Po 1 měsíci testování chytrých hodinek Garmin Fenix 8 s technologií displeje AMOLED konečně nastává okamžik, kdy je mohu srovnat s modelem SOLAR, konkrétně model 47mm se světlou titanovou lunetou . Před přestupem na modelovou řadu Fenix 8 jsem byl dlouhodobým uživatelem Fenix 7X Pro a proto jsem se právě na testování tohoto modelu těšil. A samozřejmě i na srovnání s amoledovým sourozencem. Tradičně se nezabývám příliš popisem parametrů hodinek, ale spíše uživatelským zážitkem.

V září jsem se pokusil u amoledového modelu nahrát zálohu ze svých Fenixů, bohužel bez úspěchu a vše jsem musel nastavit od začátku – funkce prostě chyběla. Říkal jsem si, že se časem dostaví aktualizace softwaru a možnost zálohování se objeví. Bohužel ani s druhým modelem Garmin Fenix 8, který je téměř o měsíc starší, jsem se nahrání zálohy nedočkal a byl znovu donucen nastavit vše. Myslím si, že dost možná se této funkcionality ani nedočkáme.

 

1. Porovnání technologie AMOLED a Solar MIP?

Displej je dostatečně velký a na slunci dobře čitelný. Kontrast a jemnost displeje je srovnatelný s řadou Fenix 7 Pro. Je trochu škoda, že jsme se u solární verze taky nedočkali zvětšení průměru, jako u amoledového modelu. Musím vyzdvihnout změnu barvy povrchu solárního panelu, která je nyní černá a téměř dokonale splyne s barvou aktivního pole displeje. Ovládání je identické s předchozím modelem – lze je tedy ovládat pomocí tlačítek anebo dotyku. Jediné, k čemu bych měl drobnou výtku, tak je nutnost vynaložit větší sílu při stisknutí tlačítek. To je zapříčiněno integrovanou membránou pod každým tlačítkem, díky které je možné hodinky využít pro potápění v hloubce až 40 metrů! Samozřejmě, chápu snahu Garminu pokrýt svým vrcholným modelem co nejvíce sportů, ale konkrétně v tomto případě bych uvítal, kdyby tato vychytávka zůstávala jako exkluzivita pro modely Descent.

Porovnání displejů u modelu Garmin Fenix 8

 

 

2. Lehce upravený design

Musím pochválit krásný design tenké titanové lunety, která už není tak masivní jako u předchozího modelu a vypadá skvěle i v případě nošení hodinek do společnosti. Když jsem si k hodinkám připnul titanový řemínek, byl jsem doslova nadšen! Co se mi líbí moc u obou hodinek, tak je integrovaný reproduktor. Díky němu posunul Garmin aktivity na další úroveň. Již není potřeba mít u sebe telefon nebo sluchátka pro získávání pokynů. Hodinky se vám prostě ozvou samy a s dostatečnou hlasitostí. Naopak funkcionalita volání se v mém případě nesešla s úspěchem. Během hovoru mě sice osoba na druhé straně hovoru slyšela dostatečně, ale já jsem měl problém všemu dobře rozumět. Musel jsem mít hodinky vždy zdvihnuty přímo u ucha a to mi připadalo dost nekomfortní. Je dobře, že se funkce do hodinek dostala a pevně věřím, že se další generaci se Garminů podaří přiblížit kvalitě hovoru Apple Watch.

Přepracovaný design titanového pouzdra.

 

3. Přepracovaný software a uživatelský zážitek nových modelů Fenix 8

Problém s nahráním zálohy do hodinek jsem již popisoval výše. Grafické zpracování modelu s Amoled displejem jsem nadšen. Zde se Garminu podařilo posunout svá nová zařízení do aktuální doby a protnout požadavky dnešních sportovních nadšenců. Musím pochválit výrazně vylepšenou plynulost a svižnost uživatelského prostředí – jak u modelu AMOLED, tak u verze s transreflektivním displejem. Osobně jsem se nesetkal s žádnými záseky nebo restarty během používání. Komu se líbí různé animace například za splněné denního cíle, ten si přijde na své – avšak pouze u amoledového modelu. Model SOLAR je výrazně orientován na outdoorové a ryze sportovní prostředí a zde vám hodinky jen symbolicky “zacinkají” a jde se dále. Dle mého názoru byl software pro řadu Fenix 8 primárně vyvinut pro amoledový model a z něho pak odvozena alternativa pro solární verzi.

 

Rozdíl v zobrazení TOPO map.

4. Výdrž baterie

Dle výrobce by výdrž měla být shodná s předchozími modely, tedy 16 dnů v režimu chytrých hodinek bez AlwaysOn u Amoled modelu a 21 dnů v případě verze s transreflektivním displejem. Je nutno na úvod podotknout, že se můj přístup a využívání hodinek nezměnil s přechodem na nový model. To znamená přibližně 30-60 minut GPS aktivity každý den. Obecně sahám po nabíječce v okamžik, kdy vidím na ukazateli 2-3 dny do vybití.

 

5. Shrnutí – velké finále

+ Pozitiva

Skvělá výdrž baterie u modelů s AMOLED verzí. Právoplatný předchůdce Epix Pro 47mm byl schopný mě doprovázet na jedno nabití přibližně 7 dní bez nutnosti nabíjet. Fenix 8 Amoled mě donutil k nabíječce sáhnout až 11. den s tím, že tam ještě zbývala zmiňovaná rezerva. Když pomyslím, že v hodinkách je větší displej a celkem čerstvý software, který snad každý týden dostává aktualizaci, tak je to skvělý výkon.

 

– Negativa

U modelu SOLAR je rychlost vybíjení identická s modelem Fenix 7 Pro. Když si ale uživatel pohraje s nastavením intenzity podsvícení (která z nějakého důvodu ani není automatická), tak se odhad výdrže, s každým stupněm změny jasu, mění v řádech dnů. Na největší jas se z 21 dnů změnil odhad výdrže na 16 dnů a tím pádem stejně jako u amoledového displeje. Nevím, zda solární verze má zabudovaný senzor podsvícení či nikoliv, ale doufám, že se automatického nastavení jasu dočkáme u nějaké ze softwarových aktualizací. V rámci podzimního testovacího období bohužel nemohu u hodinek naplno testovat zlepšení absorpce slunečního záření.

 

Pro který z obou modelů jsem se nakonec rozhodl?

Volba nebyla jednoduchá. Design hodinek se mi v rámci obou modelů líbil stejně, hlavně v barvě přírodního titanu bez DLC úpravy. Obsah funkcí je u obou hodinek taktéž identický a proto musel rozhodnout faktor výdrže a zobrazovací technologie. V rámci výdrže jsem se dostal k identickým hodnotám – skutečně jsem se mohl rozhodnout jen mezi AMOLED nebo MIP displejem. Jelikož jsem model s amoledem testoval o měsíc déle, tak jsem měl možnost si na něj déle zvyknout a tak trochu i na 1,4” displej. Čekal jsem netrpělivě na verzi s transreflektivním displejem a čekal na to, že i ony doznají podobných zlepšení oproti svým předchůdcům. Ale bohužel se tak nestalo a spíše jsem byl zklamán. Proto jsem se rozhodl trávit svoje další sportovní chvíle s hodinkama Fenix 8 AMOLED.


Pascal Schöbel (35 let, Mladá Boleslav) je nadšencem do venkovních aktivit za každého počasí a nových technologií se speciálním zalíbením ve značce GARMIN: „Od roku 2022 jsem objevil svět hodinek Garmin, díky kterým jsem o rok později v sobě probudil nadšení do pravidelného běhání a sledování svého kondičního progresu.“

Běhá hlavně pro radost, ale občas se rád přidá i k amatérským závodům. Má za sebou:

  • 2023 – Runczech Birell Race 10km
  • 2024 – Runczech Halfmarathon Praha
  • Běhej Lesy Karlštejn 18km

Behej Lesy KarlstejnPascal 2

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *