Jak si usnadnit přípravu na závod a zrychlit běh díky Garminu?

Jak si usnadnit přípravu na závod a zrychlit běh díky Garminu?

Absolvoval jsem Jizerskou 50 run a u příležitosti tohoto závodů bych se s vámi rád podělil o mé zkušenosti s přípravou na tento závod a jakou roli v tom hráli hodinky Garmin.

Díky Garminu Connect byla příprava hračkou. Na stránkách pořadatele jsem si v závodním kalendáři našel událost, která obsahovala všechny důležité informace – GPX soubor s trasou, nadmořskými výškami a navigačními pokyny. Uvítal jsem i informace o předpovědi počasí v den startu. 

V rámci nastavení události jsem si mohl nastavit svůj cíl: chtěl jsem doběhnout bez ohledu na čas, a tak jsem si nechal funkcí „Garmin – denní doporučení“ připravit tréninkový plán, který mi pomohl dosáhnout mého cíle.IMG 5616

Denní doporučení Garmin fungují na základě analýzy dat o vaší aktivitě, fyzické kondici a tréninkových cílech. Hodinky monitorují srdeční frekvenci, VO2 max, úroveň stresu, kvalitu spánku, předchozí tréninkovou zátěž a další biometrické údaje. Na základě těchto dat vám pak každý den nabízí tréninkové doporučení, které je přizpůsobeno vaší aktuální kondici a cílům. Tato doporučení mohou zahrnovat různé typy tréninků, jako je vytrvalostní běh, intervalový trénink, regenerace nebo aktivity zaměřené na konkrétní aspekty vaší kondice.

Hodinky Garmin vám také v reálném čase poskytují zpětnou vazbu během tréninku, například kdy zvýšit nebo snížit intenzitu cvičení. To vám pomáhá se udržet na správné cestě k dosažení vašich fitness cílů a minimalizovat riziko přetížení nebo zranění. Doporučuj také propojit aplikaci Garmin Connect a Strava (o propojení obou aplikací jsme psali v článku: zde).

S blížícím se závodem (přibližně týden před startem) je třeba dbát na regeIMG 5618neraci těla, vhodnou stravu a hydrataci. V týdnu před závodem omezte tréninkový objem (tzv. tapering) a zaměřte se na spíše lehčí tréninkový běh, abyste zůstali svěží. Dbejte na vyváženou stravu bohatou na sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky. Před závodem zvyšte příjem sacharidů, abyste doplnili zásoby glykogenu. Pravidelně pijte vodu během tréninku i závodu. V horkém počasí dbejte na dostatečný příjem elektrolytů. A v neposlední řadě doporučuji redukovat stresové faktory.

Připravte si vybavení (běžecké boty, oblečení, číslo, apod.) a naplánujte si časové přesuny dle harmonogramu závodu. Před závodem si dejte lehkou večeři bohatou na sacharidy a hlavně se dobře vyspěte.

V den závodu si dopřejte lehkou snídani 2–3 hodiny před startem, například ovesnou kaši nebo toast s banánem. Proveďte lehkou rozcvičku s dynamickým strečinkem, aby byly svaly připravené na výkon (běžecká abeceda).

Při startu jsem si zvolil tempo, které mi pomáhal celou dobu trénovat Garmin. K tomu používám informační přehled zohledňující aktuální a průměrnou rychlost, srdeční tep, uběhnutou trasu a stopky. Jelikož trailové běhy obsahují řadu převýšení a zdolávání kop ců, chci mít po celou dobu závodu informaci o tom, která stoupání na mě kde číhají. Podle toho plánuji krátké zvolnění tempa, abych byl připraven na delší výstupy. Zároveň mi tento přehled prozradí, kolik kopců mě do cíle ještě čeká. Poslední informací na ciferníku mám souhrn zbývající distance a odhadovaného času do závodu. Působí to na mě v některých vyčerpávajících úsecích jako opravdová živá voda. 🙂 Zároveň si tímto průběžné hlídám celkový čas doběhu, abych si za ideálních podmínek splnil svůj vytyčený čas z tréninků. Více informací osobně nepotřebuji, speciálně v lesích si raději užívám více přírodu, než techniku a zároveň si hlídám nezpevněné cesty pod nohama, aby nedošlo k žádnému úrazu.

Po doběhu se lehce protáhněte a zajistěte, aby se tělo začalo regenerovat. Dopřejte si jídlo bohaté na bílkoviny a sacharidy do 30–60 minut po závodu. Poskytněte tělu dostatek času na regeneraci, než začnete znovu trénovat – zpravidla si dávám minimálně 2 dny bez běhu, než se začnu pozvolna připravovat znovu na další závod.IMG 5679

Doufám, že vám náhled do mé tréninkové kuchyně pomůže užívat si běh, tak jako mně a že díky Garminu si závody více užijete a dosáhnete i lepších výsledků. Pokud by vás cokoliv k závodům s Garminem ještě zajímalo, tak mi zanechte zprávu pod článkem. 😉

PS: A četli jste náš zajímavý rozhovor s vrcholovou závodnicí Kristýnou Zemanovou, kde nám dovolila nahlédnout do její profesionální tréninkové kuchyně?


Pascal Schöbel (36 let, Mladá Boleslav) je nadšencem do venkovních aktivit za každého počasí a nových technologií se speciálním zalíbením ve značce GARMIN: „Od roku 2022 jsem objevil svět hodinek Garmin, díky kterým jsem o rok později v sobě probudil nadšení do pravidelného běhání a sledování svého kondičního progresu.“

Běhá hlavně pro radost, ale občas se rád přidá i k amatérským závodům. Má za sebou:

  • 2023 – Runczech Birell Race 10km
  • 2024 – Runczech Halfmarathon Praha
  • Běhej Lesy – Karlštejn 18km
  • Běhej Lesy – Jizerská 50 run

Behej Lesy KarlstejnPascal 2

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *