Srovnání: Jsou Apple Watch Ultra konkurencí pro Garmin Fenix 7?

Srovnání: Jsou Apple Watch Ultra konkurencí pro Garmin Fenix 7?

 

Větší displej, odolnější tělo a „dělší“ výdrž

Apple Watch Ultra se se již na první pohled liší od základního modelu svým „hranatějším“ designem. Hodinky jsou s 49 mm viditelně větší, což je dáno především použitím většího displeje a vystouplým ostrůvkem na pravé části. Tvarově je displej obdobný již tomu, který již známe z předchozí generace, avšak oproti Apple Watch 7 je plochý a nevystupuje z kovového pouzdra. To je pochopitelně motivováno snahou o lepší odolnost proti oděru i přesto, že hodinky disponují nejnovějším safírovým sklíčkem.

Jak již zmíněno výše, hodinky mají déle oproti předchozím modelům ostrůvek, který prakticky chrání ovládací korunku a potvrzovací tlačítko. Tato úprava designu je opět dána především cílem pro vyšší odolnost zejména při extrémních sportech, ale zároveň nový design umožnil přidání nového tzv. „akčního“ tlačítka. To se dá navíc naprogramovat a lze jej využít např. pro rychlou aktivaci specifických funkcí. Tlačítko i korunka počítají s použitím v rukavicích.

Vzhledem k celkově větším rozměrům asi nikoho nepřekvapí, že Apple použil pro model Ultra akumulátor s vyšší kapacitou. Ta oproti běžnému modelu prodlužuje výdrž hned dvojnásobně. Hodinky tak na jedno nabití zvládnou 36 hodin. V úsporném režimu, který by měl dorazit na podzim, až (pro Apple neuvěřitelných) 60 hodin – ale zatím je to s otazníkem a uvidíme, jak hodinky obstojí při reálném testu. Další výhodou, kterou Apple oznámil je možnost měřit srdeční tep a využívat GPS při zapnutém úsporném režimu.

Navíc dle informací od vývojářů by měl Apple použít nejlepší GPS přijímač na světě, díky němuž by měl být signál vynikající i při velmi nepříznivých podmínkách.

 

Apple Watch Ultra 3   Apple Watch Ultra 4    Apple Watch Ultra 6

Zaměřeno na sportovce

Apple Watch Ultra jsou zjevně cíleny především na sportovce a milovníky outdoor aktivit. Zabudování hned tří mikrofonů pro potlačení okolního hluk ale jistě ocení i všichni ostatní. Naopak odolnost pro „rekreační“ potápění, dle označení Apple z Key Note, je už pravděpodobně zaměřena na o poznání užší segment trhu. Je trochu s podivem, kolik bylo na tiskové konferenci tomuto aspektu věnováno času. Apple chce potápěče zjevně ohromit, takže si pro ně připravil i zbrusu novou aplikaci Oceanic Plus. Uvidíme ale, jaká bude reálná odezva.

Hodinky by podle Apple měly vyhovovat i těm opravdu náročným sportovcům. Na tiskové konferenci zaznělo, že vydrží ultra triatlon sestávající z plavání na vzdálenost 3,86 km, 180 km trasy na kole a plnohodnotného maratonu, který měří 42,16 km. Ale i zde si rádi počkáme na konkrétní možnost otestovat hodinky s konkrétními sportovci.

Apple Watch Ultra 1   Apple Watch Ultra 2   Apple Watch Ultra 7

 

Hardwarové parametry Apple Watch Ultra

Konstrukce

Rozměry: 49 × 44 × 14,4 mm, hmotnost: 61,3 g, zvýšená odolnost: 10 ATM

Systém, procesor a paměť

Operační systém: watchOS, čipset: Apple S8, dual-core, GPU PowerVR, RAM: zatím neuvedeno, interní paměť: 32 GB

Displej, konektivita a baterie

1,92″, LTPO OLED, rozlišení: 502 × 410 px, NFC: ano Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: ano (dle Apple „nejlepší“ příjem GPS mezi všemi hodinkami), Baterie: neuvedeno, bezdrátové nabíjení: ano

 

Cena a dostupnost

Hodinky by měly dorazit na trh 23. září 2022. Na výběr jsou prozatím tři řemínky dle způsobu použití. Za nový model si však dle očekávání budete muset celkem razantně připlatit – oficiální česká cena uvedená po tiskové konferenci je: 24 990 Kč včetně DPH.

 

Finální verdikt? Bude to skutečně konkurent pro Garmin Epix 2 nebo dokonce Garmin Fenix 7?

Zatím zůstáváme s kolegy v redakci klidní. Garmin Fenix 7 i nový model Garmin Epix 2 jsou stále kultovní zařízení, které svou výdrží (a to i u modelu Epix 2) zatím nemají konkurenci.

Prezentace nás ale velmi příjemně překvapila a již se těšíme, až budeme moci nové Apple Watch Ultra otestovat a porovnat s konkrétními modely Garmin.

I přes úvodní nadšení se ale držíme při zemi, stále se domníváme, že Apple novým modelem Ultra cílí spíše na rekreační sportovce, kteří nechtějí měnit ze svých návyků u předchozí generace, ale ocení o něco větší výdrž. Ale myslíme si, že profesionální sportovci, triatlonisti nebo ultramaratonci zůstanou věrní značce Garmin, která svým poměrem výkon vs. funkce vs. výdrž zatím nemají konkurenci.

Sledujte náš blog a již brzy Vám přineseme kompletní recenzi a porovnání s výše uvedenými modely Garmin Fenix 7 a Garmin Epix 2 – recenze zde.

Fotografie zdroj: Apple