✅ Radíme: 5 klíčových důvodů, proč (ne)koupit Garmin Fenix 7

✅ Radíme: 5 klíčových důvodů, proč (ne)koupit Garmin Fenix 7

1. Dotykový displej

Nejvýraznější uživatelskou změnou je možnost ovládání hodinek dotykem. Klasické ovládání pomocí pětice tlačítek však zůstalo plnohodnotně zachováno. Dotyk lze úplně vypnout a hodinky ovládat postaru, případně si jej můžete zapnout v režimu hodinek a při aktivitě nechat vypnutý. Dotyk lze libovolně zapínat a vypínat pomocí klávesové zkratky, případně si jej zapnout a vypnout jen pro konkrétní aktivitu. Ale trochu nám přijde, jako by zde Garmin trochu levitoval a chtěl nalákat zkušené „dotykáře“ z řad Apple Watch a touto možností je zlákat na stranu Garmin.

Z našeho pohledu se jedná o novinku, kterou zkušení uživatelé příliš nedocení, naopak na dotyk z předchozích generací nejsou zvyklí a dotyk se místy projevil jako nepřesný a pomalý, zejména při plavání. Naopak pro uživatele Apple Watch může být přechod na Fénix 7 pohodlnější při zachování obou možností ovládání, ale rozhodně nedosahuje takových kvalit jako v případě Apple Watch.


Závěr BOXMAT:  Dotyk považujeme za něco kvůli čemu byste přecházet neměli, je to trochu funkce „navíc“, jako by si s ní sám Garmin nevěděl moc rady s ohledem na to, že můžete funkci vypínat a zapínat, jak se Vám zachce.

2. Odlišná správa TOPO map

U modelové řady Fénix 6 jsou všechny hodinky verze Pro vybaveny 32 GB paměti, do kterých jsou nahrány mapy dle regionu. Tyto mapy pak můžete aktualizovat přes aplikaci Garmin Express a připojením k Vašemu počítači. Při každém připojení dojde ke kontrole a aktualizaci map.

Řada Fénix 7 pracuje s mapami zcela odlišně. Máte k dispozici všechny mapy včetně TOPO map Ameriky či Asie, a to přes Správce map přímo v hodinkách (ale i v aplikaci Express). Základní modely s 16 GB paměti jsou prodávány bez map, ale můžete je kdykoli nahrát dle potřeby – a současně se do paměti vejdou. S 16 GB pamětí toho ale nenahrajete mnoho, protože jen TOPO mapa Evropy má okolo 11 GB, jestli si chcete nechat nějaké místo pro hudbu, tak nedoporučujeme nahrávat další. Ale pro většinu uživatelů jsou TOPO Mapy Evropy dostačující, pokud pak někdo plánuje sportovní aktivity v Asii nebo Americe, poté doporučujeme určitě verzi Sapphire.


Závěr BOXMAT: Správa TOPO Map je u Fénix 7 pohodlnější, ale pro někoho, kdo využije náš BOXMAT fit, je pak aktualizace TOPO Map i na řadě Fénix 6 přes Garmin Express hračkou.

3. Datová obrazovka STAMINA

Zcela nové datové pole, resp. celá datová obrazovka, Výdrž (v angličtině „Stamina“) je prakticky něco jako předpoklad, kolik v aktuální aktivitě (běh, plavání, cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity kalkulují hodinky s informací, že máte k dispozici 100% energie. Na základě výpočtů zejména s VO2 Max pak dokáží hodinky predikovat, kolik uběhnete, uplavete nebo ujedete a dokáží Vám pak pomoci správně rozložit zátěž.

Garmin ale v tomto ohledu myslí trochu ekonomicky, protože např. pro správný a přesný výpočet VO2 max na kole potřebujete zakoupit i pedály od Garmin a bohužel i při testování s pedály nebyly výsledky příliš uspokojivé. Na rozdíl od běhu, kde se výpočet výdrže shodoval s realitou. Ale i přesto je to trochu alchymie a Garmin tuto novou funkcionalitu stále testuje. Aktuálně můžete v předchozí generaci Fénix 6 využít funkci doporučené tréninkové zátěže, což v dlouhodobém horizontu funguje přesněji.


Závěr BOXMAT: Stamina je pro nás velmi zajímavou novinkou s ohledem na vylepšení tréninku a celkové výdrže sportovce, avšak jeví se nám zatím spíše v testovací fázi a nelze se na ni zcela spolehnout. I zde bychom byli spíše konzervativní a nejedná se tak pro nás o důvod přechodu k verzi 7.

4. Kompletní nastavení přes mobilní telefon

Další novinkou řady Fénix 7 je možnost kompletního nastavení aktivit v mobilním telefonu, konkrétně v aplikaci Garmin Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky samotné, nyní zvládnete i v mobilním telefonu (platí jak pro uživatele iOS tak Android). Na velkém displeji mobilního telefonu je pak takové nastavení daleko pohodlnější a rychlejší. Po této možnosti jsme „volali“ již dlouho a máme zde trochu pocit, že se Garmin inspiroval u konkurence, a konkrétně u značky COROS, které má tuto funkcionalitu k dispozici od samého začátku.

Zde ale Garmin nekončí, na rozdíl od COROS, máte k dispozici kompletní menu. Můžete měnit doplňky, přidávat a ubírat aktivity, nastavit hudbu, uživatelský profil, měnit systémová nastavení, zkrátka téměř vše. I přesto zde ale zůstává někdy trochu nekonečné možnosti nastavení a utilizace hodinek. V tomto ohledu pak pro začátečníky a prvouživatele zůstává i tak nastavení hodinek do provozuschopného stavu trochu noční můrou.


Závěr BOXMAT: První funkce, za kterou bychom byli ochotni připlatit. Možnosti nastavení využitím mobilního telefonu je rozhodně skvělá funkce. I přesto bychom ale očekávali trochu více user-friendly přístupu při samotném členění menu.

5. Connect IQ přímo v hodinkách

Zajímavou novinkou je obchod Connect IQ přímo v hodinkách. Mezi aplikacemi se Vám nově objeví Connect IQ Store, v němž najdete jednak všechno, co jste si do hodinek již nainstalovali (i přes mobilní telefon), tak druhak doporučené aplikace, které můžete v budoucnu využít.

Nutno ale říci, a toto opíráme o naše dlouhodobé zkušenosti s hodinkami řady Fénix (3, 5, 6), že jsme mnoho doplňků / aplikací z Connect IQ Store nepoužívali. Dokonce se u některých aplikací při testování objevily problémy jako zasekávání, samovolný restart nebo extrémní vybíjení hodinek. Bohužel zde Garmin trochu zaspal a rozhodně nemá obchod IQ Store takové kvality a zejména kontrolu vývojářů, jako je tomu například u Apple Watch.


Závěr BOXMAT: Určitě nás potěšilo, že si můžete kontrolovat přímo v hodinkách, jaké aplikace máte / nemáte nainstalované, ale v tomto ohledu se nejedná o něco, co by nás 100% motivovalo přejít a vyměnit Fénix 6 za 7.

Suma Sumárum

Po po výše uvedeném výčtu (hlavních vylepšeních / novinek) jsme, kromě ovládání a nastavení hodinek přes mobilní telefon, nenašli nic zásadního nebo revolučního, abychom byli ochotni vyměnit již odzkoušené a kultovní Garmin Fénix řady 6 a připlatit řádově navíc kolem 5-6 tisíc Kč.

Za zmínku ale určitě stojí líbivější design a nový přesnější sensor snímání tepové frekvence. Jinak bohužel novou řadu Fénix 7 jako revoluci na poli sportovních chytrých hodinek nevnímáme, spíš ji bereme jako ukázku / ochutnávku možného směřování a budoucnosti řady Fénix.

Můžeme tak s klidem potvrdit, že uživatelé, co vlastní / plánují vlastnit Garmin Fénix řady 6, mají / budou mít zařízení, které v žádném ohledu není horší, ba dokonce nám v některých ohledech přišlo přesnější a srozumitelnější. O tom, jak a podle čeho správně vybrat hodinky řady Fenix 6 píšeme v dalším článku.

Co jsme zatím nestihli otestovat: ať už z důvodu časové náročnosti delšího testování (solární nabíjení, výdrž nových akumulátorů, nové zpracování safírového skla, přesnější příjem GPS), nebo z našeho pohledu marginální změny (zabudovaná LED svítilna u řady X, přehled zdravotního stavu)