Sesbírali jsme naše i vaše zkušenosti a připravili další příspěvek o tom nejdůležitějším, co Vám usnadní správný výběr hodinek Garmin fenix 6:
1. Správná velikost
- Fenix 6S – displej 1,2″ (42 mm)
- Fenix 6 – displej 1,3″ (47 mm)
- Fenix 6X – displej 1,4″ (51 mm)
Jak patrné z uvedených parametrů označení „S“ nese nejmenší velikost s průměrem hodinek 42 mm, verze „6“ 47 mm a největší model „6X“ 51 mm.
Je však nutné zmínit dle zkušeností s jednotlivými modely, že hledisko průměru je pouze orientační a nebere v úvahu poměrně robustní tělo hodinek. Proto vždy doporučujeme hodinky důkladně vyzkoušet.
Je také velmi důležité brát v úvahu fakt, zdali budete hodinky aktivně využívat pro sportovní aktivity a tím budete mít i vyšší nároky na kapacitu baterie. Z toho hlediska doporučujeme vybrat větší variantu s výhodou vyšší výdrže i přes větší velikost, ale i zde platí výše zmíněné a je potřeba hodinky vyzkoušet. Pokud byste naopak tlačili na váhu i přesto, že chcete hodinky větší, poté doporučujeme zvolit variantu s označením „Titanium“, kde se rozdíl ve váze u varianty 6X pohybuje oproti klasické ocelové verzi okolo 11 gramů.
Závěr BOXMAT: vždy zvažte, jak budete hodinky používat a co od nich očekáváte. Pokud byste se i přesto nemohli rozhodnout, jste prvouživatel a potřebovali byste poradit, určitě se nám neváhejte ozvat nebo využijte naši službu BOXMAT-fit, díky ní Vám se vším pomůžeme včetně správného nastavení hodinek dle Vašich požadavků.
2. Varianty výbavy
Za příplatek lze pořídit výše uvedené modely také v několika vylepšených variantách:
- Pro – navíc 32GB úložiště, hudební přehrávač, mapy a Wi-Fi
- Sapphire – safírové sklíčko včetně výhod jako má verze „Pro“
- Pro Solar – solární panel integrovaný v displeji a výhody verze „Pro“
Hodinky jsou kromě toho k mání v několika barevných provedeních či v kombinaci s nylonovým řemínkem. Změny se kromě nových trenérských funkcí týkaly také nové správy spotřeby energie, přičemž nejvýraznější změnou zůstává možnost solárního nabíjení.
Závěr BOXMAT: Zlatá střední cesta a odolné safírové sklíčko. I přes možnosti solárního nabíjení, které popisujeme níže, je s ohledem na pravidelné používání varianta se safírovým sklíčkem nejlepší investicí. Podívejte se na naši aktuální nabídku verze Sapphire i s titanovým pouzdrem.
3. Výdrž baterie
Výdrž baterie je možné kontrolovat pomocí nástroje Power Manager. Ten dokáže výdrž baterie namísto v procentech vyčíslit ve dnech a hodinách. Poskytne Vám tak lepší představu o tom, kdy se hodinky bez nové dodávky elektrické energie neobejdou. Nástrojem je navíc možné odhalit, jak jednotlivé funkce či senzory baterii vytěžuj (např. monitor tepu nebo GPS lze na základě toho případně deaktivovat). Velmi příjemné je jak pak aktuální měření / predikce při zapnuté sportovní aktivitě (běhu) včetně využití funkce přehrávání hudby a propojených sluchátkách.
Níže je jednoduchý přehled napříč jednotlivými modely:
Poloha GPS se aktualizuje každou sekundu, v režimu úspory „Max Battery“ se hodnota prodlužuje a v režimu expedice „Expedition“ se aktualizuje jednou za hodinu.
Závěr BOXMAT: jak zmíněno již v předchozích částech, ohledně baterie určitě doporučujeme pečlivě zvážit, jak hodinky chcete využívat a jaké nároky budete klást na jejich výdrž. Pro aktivní sportovce, kteří chtějí využívat funkcí (VO2MAX, GPS, měření tepové frekvence a prediktivních tréninkových parametrů) určitě doporučujeme verzi 6X nebo lépe 6X solar.
4. Materiál skla/pouzdra
Již v předchozích částech jsme nastínili výhody variant se safírovým sklíčkem. Ačkoli se jedná o uměle vytvořený safír, tak je jeho odolnost vůči poškrábání v porovnání s Gorilla Glass nebo Power Glass u varianty Solar nesrovnatelná. Je ale důležité mít na paměti, že safír svými vlastnostmi odráží více světla a displej se tak může jevit v některých podmínkách méně čitelný nebo „zamlžený“ – podrobně jsme rozdíly popsali v našem dřívějším blogu.
Další možností je výběr s titanovým nebo ocelovým pouzdrem. Zde je nutné zmínit, že u titanové verze (6X) je váhový rozdíl okolo 11 gramů, což může někomu připadat celkem málo, ale při nošení je váhový rozdíl více než patrný. A minimálně u aktivit jako běhání nebo plavání rozdíl ve váze rozhodně oceníte. Malou nevýhodou titanového pouzdra resp. lunety, je pak paradoxně větší náchylnost na poškrábání. Titan je lehčí a pevnější, než ocel, ale povrchová úprava hodinek bohužel nezamezí tvorbě drobných škrábanců, oproti tomu ocel s povrchovou úpravou DLC (“Diamond Like Carbon”) sice vizuálně tolik nepřitahuje škrábance, ale pokud byste hodinky odřeli více, tak úpravu DLC porušíte a na hodinkách bude “prosvítat” spodní ocelová stříbrná barva, což u titanové verze nehrozí.
Závěr BOXMAT: Dlouhodobým testováním inklinujeme k verzi Sapphire a titanovému pouzdru. Ale pro uživatele, kteří nepočítají, že budou hodinky používat v náročných podmínkách pak bohatě postačí verze Pro s Gorilla Glass a ocelovým pouzdrem nebo vylepšená varianta o solární dobíjení Pro Solar.