Uživatelská recenze sportovních hodinek Garmin Forerunner 965

Uživatelská recenze sportovních hodinek Garmin Forerunner 965

965 kuzeOd roku 2022 jsem se stal nadšeným uživatelem sportovních zařízení Garmin. Soustředil jsem se hlavně na hodinky z vyšších řad, tzn. modely Fenix, Epix a Tactix. Preferuji je nejen po funkční, ale i po vzhledové stránce  – využívám jejich bohaté nabídky měření sportovních aktivit, ale zároveň vypadají skvěle v situaci, kdy jdu elegantně oblečen na pracovní schůzku. Žádný jiný model, snad jen vyjma prémiové řady Marq, tyto požadavky v mých očích nesplňoval až do doby, kdy Garmin uvedl svůj vrcholný model řady Forerunner – model 965. V této recenzi proto nabízím mou vlastní zkušenost po důkladném více jak 2 týdenní testování.

Vzhledově mě tento model nadchnul od prvního okamžiku. Velký displej o velikosti 1,4”, který objímá decentní titanová luneta. Zbožňuji u nich mix prémiových materiálů (tian) a elegance (tenké pouzdro).  K tmavému provedení hodinek skvěle pasuje jak černý silikonový řemínek, tak světlý kožený a nebo nylonový. 

Z pohledu běžce velmi kladně hodnotím velké (s velikostí displeje z masivních Epix Pro 51mm), ale přitom lehké pouzdro díky titanovému pozdru. Když jsem pak ještě vyměnil dodávaný silikonový řemínek za nylonový řemínek Ultrafit, tak váha ještě více klesne a to jako pravidelný běžec velmi oceňuji. se váha ještě více snížila. 

Tak jako každá mince má 2 strany, tak i u Forerunner 965 jsem našel něco co mi vadilo. Prvním je haptika stisku plastových tlačítek. Pro stisknutí jsem musel vynaložit více síly přes “komfortní mez”, než na co jsem zvyklý u modelů z vyšších řad. Druhou výtku mám k  si chybějící oleofobní vrstvě krycího skla displeje. Sklo se více zaťapkává otisky prstů kvůli tomu, že je krycí sklo vystouplé nad lunetu. Vyřešil jsem nákupem krycí fólie právě s touto úpravou. To je ale vše, co bych Forerunnerům 965 z pohledu ryze hardwarovému užívání vytkl.

965 red

A nyní k softwaru a uživatelskému zážitku. V tomto případě jsem měl poprvé možnost vyzkoušet přepracované moderní uživatelské prostředí včetně všech líbivých barev a animací. Veškeré watchface, podmenu kategorií i úvodní stránka každé aktivity je ze strany Garminu přepracovaná. Hodnotím to jako příjemnou evoluci směřující “Lifestyle” trend. Kdo tedy přechází z chytrých hodinek od výrobců Apple, Samsung, Xiaomi apod., tak v tomto ohledu nalezne příjemné grafické zpracování ale stále “po-garminovsku”.

Jak jsem již psal v úvodu, tak přicházím z řad modelů, které disponují tím tradičním prostředím Garminu – strohé, jednoduché a bez animací, ale s možností obnovit zařízení ze zálohy – to jsem na 965kách hledal marně a musel vše nastavit od samého začátku. 

V rámci nového prostředí Forerunner 965 je každá funkce tam, kde byla i předtím, stejně jako nabídka v podmenu – nemusel jsem se tedy nic přeučovat, to hodnotím pozitivně. Nicméně na množství animací a široké spektrum barev a fotek v rámci spuštění aktivit jsem si ani po několika dnech nezvykl. To nemusí znamenat, že je to špatné – design je ryze subjektivní záležitost a každému z nás se líbí něco jiného.


Pascal Schöbel (35 let, Mladá Boleslav), vystudovaný technik a ekonom, pracující v automobilovém průmyslu jako manažer vývoje. Je manželem a otcem 2 dětí, se kterými sdílí veškeré své zájmy, jako je nadšenost do nových technologií v kombinací s venkovními aktivitami za každého počasí. „Od roku 2022 jsem objevil svět Garminu, díky kterému jsem o rok později probudil nadšení do pravidelného běhání a sledování svého kondičního progresu.“

Běhá hlavně pro radost, ale občas se rád přidá i k amatérským závodům. Běžel například:

  • 2023 – Runczech Birell Race 10km
  • 2024 – Runczech Halfmarathon Praha
  • Běhej Lesy Karlštejn 18km

Behej Lesy KarlstejnPascal 2Pascal